Достапни линкови

logo-print

Хрватска го прославува влезот во ЕУ


Во Хрватска денеска ќе се одржат свечени прослави по повод утрешното приклучување на земјата во ЕУ. На прославата ќе присуствуваат претставници на 27-те земји членки на Унијата и нејзиното раководство.
На централниот плоштад во Загреб ќе се обратат претседателот на ЕУ Херман ван Ромпуј, претседателот на Европарламентот Мартин Шулц и претседателот на ЕК Жозе Баросо. Прославата ќе заврши на полноќ со огномет во целата земја.
XS
SM
MD
LG