Достапни линкови

logo-print

Двојно зголемена бројката на имигранти во Италија


Италијанските власти соопштија дека бројката на имигранти кои со брод пристигнале во земјата се зголемила за двојно во првата половина на годинава во споредба со истиот период во минатата. Министерот за внатрешни работи Анџелино Алфано изјави дека 7913 имигранти пристигнале на брегот на земјата од јануари до јуни во оваа година од кои најмногу во Лампердуса, остров кој се наоѓа југозападно од Малта.
Најголем дел од имигрантите се од Африка, Блискиот Исток и Азија. Според Алфано, не само Италија туку Европа треба обединето да се бори против проблемот со имигрантите.
XS
SM
MD
LG