Достапни линкови

logo-print

Кина не го сменила ставот за Далај Лама


Далај Лама

Далај Лама

Кина негираше дека ќе ја промени политиката во однос на тибетскиот духовен возач Далај Лама. Властите соопштија дека ставот за Лама е јасен, константен и дека не е променет. Претходно тибетските групи за човекови права и Радио Слободна Азија јавија дека кинеските власти ќе им дозволат на жителите во тибетските реони отворено да му се поколнуваат на Лама и да ја поставуваат неговата слика во манастир во Ласа, главниот град на тибетскиот автономен регион.
XS
SM
MD
LG