Достапни линкови

logo-print

Камерон во ненајавена посета на Авганистан


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон пристигна во Авганистан во ненајавена посета на земјата. Тој најпрвин ја посетил базата во покраината Хелманд, каде се стационирани најголем дел од британските војници околу 7900. Камерон се сретнал и со градоначалникот на покраината пред да отпатува за Кабул каде се очекува да разговара со новинарите пред средбата со претседателот Хамид Карзаи.
Неговата посета доаѓа по извештајот на британското министерство за одбрана дека десетици авганистански војници биле предадени од британските трупи во Хелманд на авганистанските власти.
XS
SM
MD
LG