Достапни линкови

logo-print

Обама на средба само со семејството на Мендела


Нелсон Мендела

Нелсон Мендела

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со членовите на семејството на поранешниот претседател на Јужна Африка Нелсон Мендела. Но Обама и неговата сопруга Мишел нема да го посетат 94 годишниот Мендела кој е хопситализиран и се наоѓа во критична состојба.
Според соопштението на Белата Куќа таквата одлука била донесена поради почит за состојбата на Мендела и желбата на неговото семејство. Обама се очекува да го посети и Јоханесбург, Кејптаун и островот Робен, каде Мендела беше 18 години во затвор.
XS
SM
MD
LG