Достапни линкови

Кери на трета рунда разговори со Израел и Палестина


Американскиот државен секретар Џон Кери со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Американскиот државен секретар Џон Кери со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска повторно треба да се сретне со израелските и палестинските власти со цел да ги убеди двете страни да продолжат со мировните преговори. Вчера Кери оствари средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Јордан, а потоа отпатува за Ерусалим каде разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Според извештаите, Кери се очекува и денеска да се сретне со Абас пред да почне нова сесија на разговори со Израел.
XS
SM
MD
LG