Достапни линкови

logo-print

Иран ќе продолжи со производство на нуклеарно гориво


Иранскиот шеф за нукклеарна енергија изјави дека исламската република ќе продолжи со производство на нуклеарна енергија во согласност со декларираните цели. Фередин Абаси Давани, првиот човек на Иранската агенција за атомска енергија, во изјава за медиумите појаснува дека ќе се продолжи со збогатување на ураниум во подземниот комплекс Фордов. Иран ввели дека 20 процентно збогатениот ураниум е потребен за реактор во Техеран. Неколку земји членки на Советот за безбедност при Обединетите нации бараат Иран да ја суспендира нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG