Достапни линкови

logo-print

Косовскиот парламент го ратификуваше европскиот договор со Србија


пред парламентот на Косово

пред парламентот на Косово

Косовскиот парламент го ратификуваше договорот со Србија кој беше склучен под покровителство на Европската унија за нормализирање на односите меѓу двете земји. Неколку стотици подржувачи на радикална националистичка група се собраа на протести пред собранието каде предпладнево се судрија со полициските сили. Дел од пратениците се обидоа да го попречат гласањето за договорот кој треба да ги помогне евроинтеграциите на земјата.
XS
SM
MD
LG