Достапни линкови

logo-print

Десетина убиени во три одделни напади на талибанците во Пакистан


Најмалку седуммина загинале во експлозија на бомба поставена покрај пат во Пакистан. Жртвите се телохранители на судија кој бил мета на нападот кој се случил во близина на градот Карачи. Уште најмалку деветмина се повредени во нападот. Во друга експлозија на бомба во северозападниот дел на земјата загинаа локален водач, неговиот син и внукот. Вооружени напаѓачи во Пешавар убиле полицаец и раниле уште три лица, јави пакистанскиот сервис на Радио Слободна Европа. Талибанските милитанти превземаа одговорност за сите три напади.
XS
SM
MD
LG