Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Австралија ќе се повлече од политика


Поранешниот премиер на Австралија Кевин Руд ја замени Џулија Гилард на челното место на австралиската Работничка партија, што може да ја прекине политичката кариера на актуелниот премиер на земјата. Руд освои мнозинство гласови од делегатите на конгресот на партијата. Гласањето се случува откако предизбопрните анкети покажаа дека малцинската влада на Гилард може да изгуби 35 пратенички места на претстојните избори во септември со што опозицската Конзервативна партија би освоила мнозинство од 150 пратенички места. Премиерот Гилард најави дека ќе се повлече од политиката ако не добие мнозинство гласови на конгресот.
XS
SM
MD
LG