Достапни линкови

logo-print

Антивладини демонстранти ја опколија зградата на бугарскиот парламент


Стотици луѓе се собраа околу зградата на Националното собрание на Бугарија во Софија и бараат оставка од Владата, јави БТА.
Во почетокот протести имаше само кај службениот влез на парламентот, но сега демонстрантите ја опколилја зградата.
Околу парламентот има силно полициско присуство.
Демонстрантите ги исвиркуваат пратениците кои влегуваат во зградата на Националното собрание. Протестите беа организирани преку социјални мрежи.
XS
SM
MD
LG