Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија контра иранската инволвираност во Сирија


Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија изјави дека неговата земја гледа опасност во инволвирањето на ирански и либански шиитски милитанти во сиријската граѓанска војна. Принцот Сауд ал Фаисал додаде дека официјален Ријад не може да ја премолчи улогата на Техеран во Сирија. Министерот ги даде забелешките на зедничка прес конференција со американскиот државен секретар Џон Кери и додаде дека на сиријските бунтовници треба да им се понуди воена помош, паралелно со мерки за спречување на доставата на оружје за сиријската влада.
XS
SM
MD
LG