Достапни линкови

logo-print

Чешкиот претседател назначи нов премиер


Чешкиот претседател Милош Земан го назначи својот економски советник на премиерската функција со мандат да формира експертска влада, откако последниот коалициски владен состав се распушти по корупциски скандал. Земан го назначи 52 годишниот економист Јири Риснок за нов претседател на чешката влада. Политичките партии најавија дека ќе го оспорат изборот, стравувајки дека му се доделува многу моќ на шефот на државата, и ќе бараат предвремени избори.
XS
SM
MD
LG