Достапни линкови

logo-print

Се уште нема одлука за датум за преговори со Србија


Одлуката за почеток на преговорите за членство на Србија во ЕУ ќе биде разгледана на Самитот на шефовите на држави или влади на членките на Унијата што ќе се оддржи в петок, изјави германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервеле. „Денеска не очекувајте заклучоци. Конечната одлука ќе ја донесат шефовите на држави или влади на крајот на неделата“ изјави Вестервеле во Луксембург, каде се одржува состанокот на шефовите на дипломатиите на ЕУ. Според шефот на германската дипломатија, не би требало да се очекува преговорите за членство на Србија во ЕУ да почнат пред јануари 2014 година.
XS
SM
MD
LG