Достапни линкови

logo-print

Оџалан со нови предлози за курдскиот проблем


Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан изјави дека мировниот процес, кој има за цел да стави крај на три деценискиот конфликт, влегува во втората етапа. Во првата етапа приближно половина од борците на Курдската работничка партија (ППК) ја напуштија територијата на Турција и се повлекоа во базите во Северен Ирак. За време на втората етапа од договорот помеѓу Оџалан и турската Влада се очекува властите да преземат реформи за заштита на правата на Курдите, кои се 20 проценти од турското население. Оџалан во затворот беше посетен од делегација на прокурдската Партија за мир и демократија. Од партијата соопштија дека Оџалан е решен да продолжи со реализација на мировниот процес.
XS
SM
MD
LG