Достапни линкови

logo-print

Обама ќе презентира план за справување со климатски промени


Американскиот претседател Барак Обама ќе најави план за справување со причинителите и ефектите на климатските промени. На брифингот пред денешниот говор на претседателот од кабинетот на Обама најавија објавување на претседателски меморандум преку кој повеќе владини агенции ќе се ангажираат на повеќе фронтови. Се предвидува поставување на нови граници за емисии на јаглерод диоксид како и нови стандарди за ефикасна употреба на горива за товарни и други возила.
XS
SM
MD
LG