Достапни линкови

Серија напади во главниот град на Авганистан


Претседателската палата во Кабул

Претседателската палата во Кабул

Авганистанската полиција соопшти дека била нападната претседателската палата во Кабул. При тоа тројца од 4 те напаѓачи биле убиени во 90 минутните престрелки.
Талибанците ја преземаа одговорноста за нападот кој се случил додека претседателот Хамид Карзаи се готвел да одржи прес конференција.
Според извештаите престрелки имало и во близина на хотел покрај претседателската палата каде се верува дека американската разузнавачка служба има свои канцеларии, како и пред зградата на Министерството за одбрана.
XS
SM
MD
LG