Достапни линкови

logo-print

Објевени националностите на жртвите од нападот во Пакистан


Пакистанските власти ги соопштија националностите на жртвите од милитантскиот напад во северниот дел на земјата. Вооружени напаѓачи отвориле оган во планинарски дом во неделата. Десетмина странци и еден Пакистанец се убиени во инцидентот. Меѓу убиените има Американец, тројца Украинци, двајца жители на Словачка и двајца Кинези, како и двајца планинари од Литванија и Непал. Група со врски со талибанските милитанти ја превзема одговорноста за инцидентот, тврдејки дека убиствата се реакција на напад на американско беспилотно летало.
XS
SM
MD
LG