Достапни линкови

logo-print

Судот одлучува дали Берлускони ја злоупотребил должноста


Судот во Милано денеска треба да одлучи дали Силвио Берлускони ја злоупотребил својата моќ за да прикрие дека платил за секс со малолетна девојка. Тој е обвинет дека платил за секс додека беше премиер во 2010 година. Ако биде прогласен за виновен, 76-годишниот Берлускони се соочува со затворска казна до шест години. Берлускони ги негира сите обвиненија дека сторил нешто лошо и вели дека е прогонуван од левичарските обвинители.
XS
SM
MD
LG