Достапни линкови

logo-print

Еквадор потврди дека Сноуден побарал азил


Министерот за надворешни работи на Еквадор потврди дека неговата земја добила барање за политички азил од поранешниот соработник на американската Национална служба за безбедност Едвард Сноуден, кого САД го обвинуваат за шпионажа. Министерот Рикардо Патино изјави дека се уште не е одлучено за барањето.

Сноуден ја помина ноќта на московскиот аеродром Шереметјево. Руската компанија Аерофлот претходно соопшти дека Едвард Сноуден дошол во Москва од Хонк Конг, но оти Русија не е негова конечна дестинација. Сноуден резервирал авионски билет од Москва за Хавана, каде што треба да слета денеска, а потоа имал резервирано билет од главниот град на Куба до престолнината на Венецуела, Каракас.

САД бараат екстрадиција на Сноуден, откако тој обелодени детали за тајни американски програми за надзор. Американскиот сенатор Чарлс Шумер обвини дека рускиот претседател Владимир Путин најверојатно знаел и го одобрил доаѓањето на Сноуден во Русија. Според него овој настан ќе има „сериозни последици“ за американско-руските односи кои веќе се затегнати околу Сирија и човековите права.
XS
SM
MD
LG