Достапни линкови

Албанскиот претседател повика на мирни избори


Албанскиот претседател Бујар Нишани.

Албанскиот претседател Бујар Нишани.

Албанскиот претседател Бујар Нишани упати апел денешните парламентарани избори во Албанија да минат во слободна и фер атмосфера, без тензии кои би го нарушиле изборниот процес.

„Ова е значаен ден кој им припаѓа на граѓаните и затоа треба да покажеме воздржаност и почит кон законот. Политичките програми се многубројни, но индината на земјата е единствена“, изјави Нишани.

Изборите во Албанија ги набљудуваат над 8.000 домашни и околу 600 странски наблудувачи, а за безбедноста на изборите се ангажирани 6.200 припадници на полицијата.

Утрината еден човек е убиен, а тројца се повредени на гласачко место.
XS
SM
MD
LG