Достапни линкови

logo-print

Валенда се подготвува да го премине Големиот кањон


Акробатската легенда Ник Валенда ќе се обиде да премине клисура во близина на Големиот Кањон во Аризона, одејќи по јаже. Тој ќе се обиде да ја премине Малата клисура на реката Колорадо и да изоди 400 метри по јаже, ако дозволат временските услови. Обидот да се премине Кањонот доаѓа на една година откако Валенда одеше по јаже над Нијагарините водопади. Овој пат, 34-годишниот Валенда нема да носи сигурносни затегнувачи иако ќе оди по челичен кабел кој се протега на 450 метри над земјата. Тој рече дека единственото нешто што ќе го спречи да го направи тој потег се молњите во таа област.
XS
SM
MD
LG