Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Бугарија


Неколку стотици демонстранти се собрале денеска пред бугарскиот Национален дом на културата каде се одржува Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), јави БТА.

Демонстрантите извикувале „Оставка“, „Црвено ѓубре“ и „Мафија“.

Протестот е организиран преку социјалните мрежи, од групата „Окупирајте го Националниот дом на културата“. Организаторите протестот го закажаа за 10 часот во сабота, доколку бугарскиот премиер Пламен Орешарски не поднесе оставка до петок вечер.
XS
SM
MD
LG