Достапни линкови

logo-print

Меркел откажа посета на изложба во Русија


Германскиот канцелар Ангела Меркел ја откажа посетата на изложба на уметнички дела во Санкт Петерсбург поради несогласување со руските власти за кражба на германски уметнички дела од страна советски војници за време на Втората светска војна. Меркел денеска нема да оди на изложбата на артефакти од бронзената доба. Одлуката заеднички ја донеле Меркел и рускиот претседател Владимир Путин, изјави портпарол на германската влада.
XS
SM
MD
LG