Достапни линкови

logo-print

Црквата во Молдова најавува протести


Православната црква во Молдова соопшти дека им забранила на владините службеници да присуствуваат на црковни настани поради нивниот став за правата на хомосексуалците. Црковните власти најавија протести доколку власта не го повлече предлог законот со кој се штитат правата на хомосексуалците, бисексуалците и трансгендер лицата. Црковните власти дополнително бараат ставање крај на, како што ја нарекуваат, неморална пропаганда.
XS
SM
MD
LG