Достапни линкови

logo-print

Турција со критики за Германија околу разговорите за членство во ЕУ


Турција ја критикуваше германската канцеларка Ангела Меркел дека Берлин го блокира отворањето на ново поглавје во турските разговори за членство во ЕУ. Турскиот министер за надворешни работи Егемон Багис ја обвини Меркел дека го користи турското настојување за членство во ЕУ како политички материјал, додека таа настојува да биде реизбрана на изборите во Германија во септември.
До ова доаѓа откако германската влада го критикуваше одговорот на турските власти на антивладините протести.
Повеќето земји членки на ЕУ го поддржуваат членството на Турција во ЕУ додека политичарите во Франција и Германија се спротивставуваат.
XS
SM
MD
LG