Достапни линкови

logo-print

ФБИ ја потврди употребата на беспилотни летала во Америка


Роберт Милер

Роберт Милер

Директорот на ФБИ Роберт Милер изјави дека американските власти распоредуваат беспилотни летала за надзор во Америка во некои ограничени ситуации за спроведување на законот. Милер вчера ја потврди употребата на бесчовечки летала во Америка, одговарајќи на прашањата на американските сенатори.
ФБИ подоцна објави соопштение во кое се вели дека овие летала се користат само за надгледување на неподвижни предмети и за да се избегнат сериозни ризици за агентите за спроведување на законот. Се наведува дека секоја употреба на леталата била одобрена од администрацијата на Американската федерална авијација.
XS
SM
MD
LG