Достапни линкови

logo-print

Турската полиција ги потрошила резервите на солзавец


Истанбул

Истанбул

Турската полиција речиси целосно ги потрошила резервите на солзавец и се подготвува тендер за набавка на специјални средства, објави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк. Исто така, е предвидено зголемување на бројот на транспортни средства за справување со немири. Турските сили за безбедност за време на неколкунеделните протести во земјата, според некои проценки, употребиле околу 130 илјади гранати со солзавец. Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган вчера изјави дека полициските сили ќе бидат засилени.
XS
SM
MD
LG