Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат протестите во големите градови во Бразил


Десетици илјади луѓе ги продолжуваат протестите во поголемите градови во Бразил против корупцијата, лошите владини услуги и огромните суми пари потрошени за подготовките на Светското првенство во фудбал, што ќе се одржи наредната година. Иако помалку во однос на понеделникот, сепак, околу 50 илјади луѓе се собраа синоќа на протести во Сао Паоло. Претседателот на Бразил, Дилма Русеф изјави вчера дека се согласува со барањата за подобар јавен сервис за граѓаните и поодговорна влада, оценувајки дека демонстрациите ја покажуваат силата на демократијата во земјата.
XS
SM
MD
LG