Достапни линкови

logo-print

Обама во дводневна посета на Берлин


Американскиот претседател Барак Обама денеска по завршувањето на самитот на Групата осум најразвиени земји во Северна Ирска заминува за Берлин, на разговори со германскиот канцелар Ангела Меркел. За време на посетата Обама ќе одржи говор на источната страна на Бранденбуршката капија, 50 години откако тогашниот американски претседател Џон Кенеди ја изрази неговата солидарност со граѓаните на Берлин.
XS
SM
MD
LG