Достапни линкови

logo-print

САД демантираат вклученост во протестите во Турција


Џенифер Псаки

Џенифер Псаки

Соединетите држави енергично ги отфрлија обвинувањата за вклученост на американски организации или граѓани во антивладините протести во Турција. „Апсолутно ги отфрламе обвиненијата дека американски групи или лица носат одговорност за протестите во Турција или дека ги разгорувале“, изјави портпаролката на Стејт департментот Џенифер Псаки во врска со таквите наводи, објавени во турските медиуми. Таа додаде дека Соединетите држави се концентрираат на пвиците за смиреност и воздржаност. „Остануваме близок сојузник на Турција“, изјави Псаки. Потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Џон Кери упатија критики до Анакра за прекумерната употреба на сила од страна на полицијата.
XS
SM
MD
LG