Достапни линкови

logo-print

Завршува Г8 Самитот во Северна Ирска


Дводневниот Самит на водечки глобални економии Г8 завршува денеска во Северна Ирска. Главниот фокус на денешните разговори се очекува да бидат економските прашања вклучувајќи ги темите- данок, трговија и транспарентност, како и случувањата во Сирија. САД и ЕУ сопштија дека започнуваат преговори за најамбициозната трговска зделка ветувајќи дека со тоа ќе се отворат илјадници нови работни места и дека ќе се забележи забрзан економски раста на двете страни од Атлантикот. Глобалните лидери кои менаџираат со околу 70 трилиони долари од глобалната економија разговараа и за светската економија и случувањата во еврозоната.
XS
SM
MD
LG