Достапни линкови

logo-print

Масовни протести во Бразил


Стотици илјади Бразилци протестираат против зголемувањето на трошоците за јавен превоз и градењето скапи стадиони за Светското фунбалско првенство на кое Бразил е домаќин следната година.
Најмасовен беше протестот во Сао Паоло каде што околу 65 илјади луѓе излегоа на улиците.
Демонстрациите беа мирни проследени со помали насилни инциденти.
Во Рио де Женеиро помала група демонстранти запалиле еден автомобил и со камења фрлале по полицијата.
XS
SM
MD
LG