Достапни линкови

logo-print

Турската влада им се закани на демонстрантите со армијата


Турскиот вицепремиер Булент Аринч се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите, јавија западни медиуми.
Полициски сили во Турција претходно предупредија околу илјада синдикалци да престанат да го бликираат главниот булевар во Анкара или ќе следи интервенција. Синдикалците пак се обидуваа да стигнат до реонот Казалај во центарот на градот, развивајќи знамиња и скандирајќи против владата.
XS
SM
MD
LG