Достапни линкови

logo-print

Турската полиција го блокира плоштадот Таксим


Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските медиуми. Запрено е движењето на автомобили по улиците што водат до Таксим. Не се дозволува ниту минување на пешаците во реонот на плоштадот. Светските медиуми јавуваат дека булдожери расчистуваат се што останало од демонстрантите во паркот Гези.
XS
SM
MD
LG