Достапни линкови

logo-print

САД ќе остава оружје во Јордан


Соединетите американски држави соопштија дека ќе остават ракети и борбени авиони во Јордан по завршувањето на заедника воена вежба во земјата. Пентагон соопшти дека американскиот секретар за одбрана Чак Хегел го одобрил барањето на властите во Јордан да ги задржат ракетите и авионите марка Ф -16 по комплетирањето на вежбата идната недела. Потегот следи по изјавата на американскиот претседател Барак Обама дека САД ќе ги снабдува со оружје бунтовниците во Сирија, земја која се граничи со Јордан.
XS
SM
MD
LG