Достапни линкови

logo-print

Турската полиција насилно ги избрка демонстрантите


Турската полиција синоќа ги избрка демонстрантите од паркот Гези во центарот на Истамбул, два часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган им даде нов ултиматум на насобраните. Според француските медиуми, полицајците употребиле водени топови и солзавец. Неколкумина демонстранти се повредени а има и уапсени. Голем број шатори, во кои демонстрантите се подготвуваа да ја минат ноќта во паркот Гези, се уништени.
XS
SM
MD
LG