Достапни линкови

logo-print

Идентификуван поранешен нацистички командант


Медиумите јавуваат дека маж од Украина кој наводно бил нацистички командант во Втората светска војна денес живее во Соединетите американски држави. “Асошиејтед прес” јави дека 94 годишниот Михаел Каркоц бил командант на украинскиот Батаљон за самоодбрана во склоп на нацистичките вооружени сили. Нема јасни докази за инволвираност на Каркоц во извршување на воени злосторства.
XS
SM
MD
LG