Достапни линкови

logo-print

Прелиминарни резултати од гласањето за изборите во Иран


Парцијалните резултати од гласањето за претседателските избори во Иран покажуваат водство на кандидатот Хасан Рохани, еден од поранешните нуклеарни преговарачи за Исламската република. Тој може да постигне победа во првиот круг гласање со до сега освоени повеќе од 50 проценти од гласовите. Министерството за внатрешни работи соопшти дека преброени се пет милиони гласови а про-реформистот Рохани освоил повеќе од 52 отсто. Надлежните проценија над 70 процентна излезност.
XS
SM
MD
LG