Достапни линкови

logo-print

Нов повик за повлекување до турските демонстранти


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повторно ги повика анти-владините демонстранти да го напуштат паркот Гези во Истамбул. Апелот следи по уверувањето на власта дека нема да ги сече дрвата во паркот, се додека судот не го одобри планот за изградба. Властите дополнително понудија распишување референдум за иницијативата. Демонстрантите, од друга страна, продолжуваат со протестите и бараат Ердоган да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG