Достапни линкови

logo-print

Висока излезност на претседателските избори во Иран


Иранските власти соопштија дека излезноста на претседателските избори е над 70 проценти. Близу 50 милиони регистрирани гласачи гласаат за еден од шест претседателски кандидати кој ќе го замени Махмуд Ахмадинеџад. Тој нема право за уште една кандидатура откако го заврши вториот проследователен мандат како шеф на државата. Денеска се очекува објавување на официјалните резултати од гласањето.
XS
SM
MD
LG