Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН за ситуацијата на Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи на денешната седница на Советот за безбедност на ОН, побара нови резолуции за Косово и завршување на мандатот на УНМИК. Тој изјави дека косовските институции се решени да ја спроведат бриселската спогодба со Белград за нормализирање на однсоите. На седницата на Советот српскиот прмиер Ивица Дачиќ изјави дека Србија сака конечно да расчисти со минатото.
XS
SM
MD
LG