Достапни линкови

logo-print

Генерален штрајк во Грција


Грчките работници почнаа генерален штрајк во знак на протест против ненадејното затворање на државната радио телевизија ЕРТ. Новинските агенции јавуваат дека бил стопиран целиот јавен превоз, а не работат ни државните служби. ЕРТ беше затворена со одлука на владата при што беа отпуштени над 2600 вработени. Владата вети дека ќе формира нова и помала државна радио телевизија.
XS
SM
MD
LG