Достапни линкови

logo-print

За утре најавен генерален штрајк во Грција


Двата најголеми грчки синдикати повикаа на генерален штрајк, кој треба да се одржи утре, во знак на протест на одлуката на владата за затворање на државната радио-телевизија и отпуштање на сите 2.500 вработени. Здруженија на новинари исто така организираат штрајкови со прекини на програмата и на приватните телевизии, а и некои владини коалициони партнери бараат повлекување на одлуката на владата. Портпарол на грчката влада најави за неколку месеци формирање нов јавен реадио-телевизиски сервис.
XS
SM
MD
LG