Достапни линкови

logo-print

Повлекување на австриските мировници од Голан


Австрија денеска го започна повлекувањето на нејзините војници од составот на мировната мисија на Обединетите нации на Голанската Висорамнина, односно демилитаризираната зона меѓу Израел и Сирија. Во мисијата од илјада мировници, 380 се австриски војници, а Виена реши да ги повлече откако во минатата недела таму имаше борби мешу сиријските бунтовници и силите на режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG