Достапни линкови

logo-print

Бајден побара од Тачи побрзо спроведување на договорот со Белград


Американскиот потпретседател Џо Бајден побара од косовскиот премиер Хашим Тачи брзо спроведување на договорот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија. Белата Куќа соопшти дека Бајден го подвлекол значењето на целосната и брза имплементација на договорот, за да се искористи предноста на оваа историска можност да биде осигуран мир и просперитет.
Говорејќи за Радио Слободна Европа по вчерашната средба со Бајден во Вашингтон, Тачи го нарече договорот „неповратен, незапирлив и витален процес“, но додаде дека српската влада има тенденции за одлагање на имплементацијата.
XS
SM
MD
LG