Достапни линкови

logo-print

Жена во Кувајт осудена на 11 години затвор за порака на Твитер


Кувајтскиот суд ја осуди Худа ал Ајми на 11 години затвор за порака на Твитер која била навредлива за владетелот на земјата и поттикнувала на негово соборување од власт. Судот ја обвини Ал Ајми за навреда на емирот шеик Сабах ал Ахмад, повикувајќи на соборување на неговиот режим и кршејќи ги законите за јавно дискутирање.
Ал Ајми ги негира обвинувањата и тврди дека нејзиниот Твитер профил бил хакиран.
XS
SM
MD
LG