Достапни линкови

logo-print

Напад врз конвој на НАТО во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека конвој камиони за снабдување на НАТО во Авганистан бил цел на денешниот напад во северозападниот дел на Пакистан. Се прецизира дека при нападот загинале шестмина возачи на камионите. Одговорноста за нападот ја презеде „Армијата на Осама“, организација која се појави во минатиот месец. Пакистан е главна транзитна рута за НАТО силите во Авганистан.
XS
SM
MD
LG