Достапни линкови

logo-print

Шест турски полицајци се самоубиле од почетокот на протестите


Шест турски полицајци извршиле самоубиство од почетокот на протестите во државата, изјави шефот на полицискиот синдикат Фарук Сезер. Полицијата беше под остри критики заради употребата на прекумерна сила врз демонстрантите. „Насилството кое го гледате е резултат од насилството врз полицајците. Тие не само што се подложени на насилство од демонстрантите, туку и од 120 часовниот режим на работа и неквалитетната храна“, изјави тој. Сезер додаде дека веднаш штом ќе престанат протестите, синдикатот ќе достави до обвинителството докази за тешките услови во кои работат полицајците и ќе поднесат тужба.
XS
SM
MD
LG