Достапни линкови

logo-print

Убиени напаѓачите на аеродромот во Кабул


Талибански бунтовници денеска извршиле напад во близина на главниот аеродром во авганистанскиот главен град Кабул. Властите соопштија дека по неколку часовна пресметка сите напаѓачи биле убиени од авганистанските безбедносни сили. Се прецизира дека во нападот учествувале седуммина талибанци и оти немало убиени или ранети меѓу војниците и цивилите. Претходно талибанците соопштија дека нападот имало за цел само војници на НАТО. На кабулскиот аеродром е седиштето на командата на НАТО силите во Авганистан.
XS
SM
MD
LG